Drage rotarijke in rotarijci, drage rotaraktovke in rotaraktovci, drage interaktovke in interaktovci Slovenije.
V oktobru sem obiskal kar nekaj navdihujočih klubov, polnih energije in zanosa. To je še posebej vidno v klubih, ki aktivno delate z mladimi ter podpirate interaktovce in rotarakatovce. V RC Maribor Lent in RC Idrija sem imel čast srednješolcem podeliti značke ob vstopu v Interact kluba. Mladi so jih prejeli s ponosom in z veliko željo po sodelovanju in udejstvovanju. Ob tej priložnosti ponovno čestitam vsem mentorjem Interact klubov za njihove uspehe pri delu z mladimi. V nekaterih drugih klubih sem imel čast podeliti značke novim članom Rotary klubov. Povsod pa ste mi s ponosom predstavili svoje projekte, naj gre za pomoč posameznikom in skupnosti ali za zbiranje sredstev. Danes pišem o slednjih.
Dejavnost Rotary organizacije je usmerjena v dobrodelnost. Ko pomislimo na dobrodelnost, najprej pomislimo na pomoč tistim, ki so v stiski – bodisi zaradi naravnih nesreč, socialnih ali zdravstvenih stisk. Mnogi vaši klubski projekti so namenjeni prav temu: pomagate socialno ogroženim posameznikom ali družinam z otroki, omogočate letovanje mladim iz socialno šibkejših družin, zbirate sredstva za zdravstveno in medicinsko pomoč tam, kjer zdravstvene zavarovalnice ne zadostujejo, in izvajate druge oblike pomoči. Predlagam, da v primerih, kjer obstaja potreba po pomoči, prispevate tam, kjer druge humanitarne organizacije, kot sta Rdeči križ ali Karitas, morda niso dovolj močne, ali pa se z njimi povežete, da okrepite svoj in njihov prispevek. Rotary organizacija sicer nima takšnih logističnih kapacitet, kot jih imajo oni, zato nekatere oblike pomoči lahko prepustite njim. Ponosni smo lahko na pomoč, ki je bila lani dana prizadetim ob poplavah in neurjih pri nas ter na podporo, ki se zbira tudi za sosednje države, prizadete letos.
Pomemben del dejavnosti Rotary organizacije so projekti, ki trajnostno vplivajo na posameznike in skupnost. Rotary International je določil šest prioritetnih področij teh projektov: mir in preprečevanje/reševanje konfliktov, preprečevanje in zdravljenje bolezni, voda in sanitarije, zdravje matere in otroka, osnovna izobrazba in opismenjevanje ter gospodarski in skupnostni razvoj. Razmišlja se tudi o vključitvi področja okolja med prednostna področja. Prioritete Rotary International so opredeljen na podlagi prepoznanih globalnih potreb. Marsikatero od teh področij je v Sloveniji in Severni Makedoniji pokrito s strani države in lokalnih skupnosti, zato je za naše razmere manj relevantno, so pa nekatera še kako aktualna. Priporočam, da preverite ali vaši projekti ustrezajo navedenim prioritetnim področjem.
Če želite resnično učinkovito in trajnostno pomagati, morate poznati lokalno skupnost v kateri delujete, prepoznati njene potrebe in na podlagi teh oblikovati projekte. Predlagam, da se o potrebah pogovorite s predstavniki lokalnih skupnosti in institucij ter o tem razpravljate tudi na klubskih sestankih, ko načrtujete projekte. Veseli me, da številni klubi sodelujete z osnovnimi šolani, šolam za otroke s posebnimi potrebami, srednjimi šolami pa tudi fakultetami in akademijami. Ko prepoznate in podprete njihove potrebe, trajnostno vplivate na učence teh institucij z materialno podporo ali štipendijami, s čimer jim omogočate zaključek šolanja in pridobitev znanja za poklic, ki so si ga izbrali..
Pri izbiri in opredelitvi projektov naj vas vedno vodijo trajnostni učinki teh projektov. Poslanstvo Rotary organizacije je namreč trajnostno vplivati na posameznike in skupnost, zato te učinke razpoznajte in jih krepite. Projekti z zgolj kratkoročnim učinkom lahko zahtevajo veliko energijo in sredstev, vendar se zaradi njihovega kratkega trajanja nanje hitro pozabi. Določiti neposredne, bodoče in trajne učinke ni vedno lahko, je pa pomembno, saj so prav ti dosežki ključen del naše zgodbe. Ko jih dosežemo, so darilo skupnosti, v kateri živimo.
Gordon R. McInally, pretekli predsednik Rotary International, je v lanskem rotarijskem letu izpostavil problematiko duševnega zdravja. Duševne bolezni, kot so depresija in alkoholizem, so ovira za vključevanje odraslih posameznikov v družbo. Seznanjeni smo tudi z ovirami, kot so nasilje v družinah in šolah ter disfunkcionalne družine, ki mlade ovirajo pri razvoju v zdrave osebnosti. Zato želim posebej izpostaviti projekte slovenskih Rotary klubov, ki poudarjajo to tematiko: projekt Speachlees Roconciliation v katerega je vključen RC Ljubljana International, in projekt Podari trenutek, ki ga je pričel RC Slovenj Gradec in se mu letos pridružujejo še številni Rotary klubi iz vse Slovenije. Ta projekta sta del prizadevanj za gradnjo zdrave družbe.
Takšni projekti so zgodbe slovenskih in severnomakedonskih Rotary klubov ter celotnega distrikta. So rezultat vašega služenja skupnosti, kar se odraža v rotarijskem motu »Service above self«. Te zgodbe so navdihujoče, predstavljajo zgled in se o njih širi dober glas. Naj se tako širi glas tudi o vaši zgodbah. Objavljajte jih na spletnih straneh Rotary Slovenija, da o njih slišimo vsi in da se ohranijo za prihodnost.
Želim vam vsem prijeten november. Oktober nas je obdaril s številnimi lepimi in sončnimi jesenskimi dnevi, naj bo takšen tudi november.
Miroslav Štravs, DG 2024/2025