Drage rotarijke in rotarijci, drage rotaraktovke in rotaraktovci, drage interaktovke in interaktovci Slovenije.
Z oktobrom smo že polno vstopili v delovni del rotarijskega leta. V septembru smo se v klubih pričeli ponovno sestajati in uresničevati svoje načrtovane aktivnosti. V septembru sem obiskal nekaj slovenskih in nekaj makedonskih klubov. Zadovoljen in vesel sem, kako v klubih delujete in kako veliki so vaši dosežki. Zahvaljujem se za vso naklonjenost, ki ste mi jo izkazali.
V tem pismu guvernerja vam želim podati nekaj usmeritev glede raznolikosti, vključenosti in enakosti v klubih in v distriktu. Za vse tri elemente je v klubu odgovoren predsednik, ki jih mora, s podporo upravnega odbora, uresničevati v skladu s štirimi rotarijskimi testi – pri razmišljanju, govoru in dejanjih. Raznolikost ohranja člane aktivne, čuječe in omogoča klubu, da ohranja vitalnost ter raste. Raznolikost zahteva odprtost članov in sprejemanje različnih mnenj. Ni nujno, da se z mnenji drugih strinjamo, vendar lahko, ob upoštevanju spoštovanja in zaupanja, zgradimo dobre, prijateljske odnose. Raznolikost bogati klub, mu daje čar in vnaša novo energijo.
Pred desetletji je bila v ospredju profesionalna raznolikost. Še vedno je zaželeno, da člani kluba prihajajo z različnih profesionalnih področij – humanitarnih, družboslovnih in naravoslovnih. Po prvih obiskih klubov opažam, da klubi, ki vključujejo člane z vseh teh področij, izvajajo boljše in lokalni skupnosti prilagojene projekte, saj jih lahko presojajo z več vidikov. Taki klubi tudi odlično sodelujejo z lokalno skupnostjo in svoje delo ter dosežke uspešno promovirajo.
Danes bi rad izpostavil pomen starostne raznolikosti, ki je pomembna za razvoj rotarijskega članstva. V mnogih klubih smo nanjo pozabili, kar ovira nadaljnji razvoj. Tako kot v družini in podjetjih tudi v klubih mladi prispevajo sveže ideje in pristope. Starejši jim moramo omogočiti, da jih uresničijo. Če zaprosijo za pomoč, jim jo moramo z veseljem ponuditi, brez nepotrebnega negodovanja ali pretiranega vplivanja na njihove zamisli. Ob obiskih sem opazil, da je energija v klubih, kjer so bili prisotni in aktivni tudi člani Interact in Rotaract klubov, bistveno drugačna.
Predlagam, da klubi, ki so zanemarili starostno raznolikost, nemudoma začnejo ukrepe za njeno zagotavljanje. Rezultatov ne bomo dosegli z enim ali dvema korakoma, temveč z dobro premišljeno strategijo. Posvetujte se s klubi, ki so ta izziv že prebrodili, in z Odborom za razvoj in širitev članstva v distriktu. Iščite in vključujte mlajše člane – ne bo vam žal, ko boste občudovali njihova razmišljanja in dosežke.
V našem distriktu je okviren delež ženskih članic v Rotary klubih 20 odstotkov. Ženske članice s svojo umirjenostjo ter materinsko in socialno usmerjenostjo v klub prinašate kvaliteto, ki se odraža v medsebojnih odnosih in bolj socialno usmerjenih aktivnostih. Tudi na področju spolne raznolikosti imajo klubi še veliko priložnosti. Moški člani se ne osredotočajte zgolj nase, ampak pomislite na položaj svojih kolegic v klubu – kako se počutijo v pretežno moški družbi in kako lahko izboljšate njihovo počutje.
Vsak rotarijec se mora v klubu počutiti vključen. To pomeni, da nima ovir za sodelovanje pri klubskih aktivnostih, bodisi fizičnih (dostop do kraja sestanka, dogodkov) bodisi finančnih (višina članarine) ali osebnih (npr. vrsta obroka). Še pomembneje pa je, da je vsak član povabljen k sodelovanju, slišan in obveščen ter da ima možnost prispevati k dejavnostim kluba.
Vključenost je pogosto tesno povezana z enakostjo, zlasti ko gre za to, da smo vsi slišani, obveščeni in imamo enake možnosti za sodelovanje in soodločanje. Vsi člani kluba so med seboj enaki. Enakost na sestanku ni dosežena, če ena skupina članov prevzame besedo in predsednik ne omogoči sodelovanja vsem. Prav tako ni enakosti, če se pomembne odločitve sprejemajo mimo upravnega odbora ali brez skupščine kluba. Zagotavljanje enakosti je temelj integritete kluba. Pogosto so prav kršitve enakosti razlog za težave, izstop članov ali celo razpad kluba.
Zagotavljanje raznolikosti, vključenosti in enakosti omogoča razvoj tako članov kot klubov in celotne rotarijske skupnosti. Naš multinacionalni distrikt, ki vključuje Slovenijo in Severno Makedonijo, ima v tem pogledu še dodatno prednost. Izkoristite to priložnost in se kot posamezniki ter klubi povezujte, obiskujte in sodelujte med seboj. To bo zahtevalo nekaj energije in finančnih sredstev, a ne bo vam žal.
Želim vam prijeten oktober ter še nekaj lepih, sončnih jesenskih dni, preživetih ob nabiranju gob in peki kostanja. Veselim se srečanj s številnimi slovenskimi klubi v oktobru.
Miroslav Štravs, DG 2024/2025